Znáte rozdíl mezi typy posuvných dveří na terasu?

Velké zasklené plochy jsou při výstavbě nových rodinných domů velmi oblíbené. Představují jednak pěkný dekorační prvek moderního interiéru, ale zároveň přinášejí do příbytku i spoustu světla a pocit vzdušnosti.

Velké zasklené plochy jsou při výstavbě nových rodinných domů velmi oblíbené. Představují jednak pěkný dekorační prvek moderního interiéru, ale zároveň přinášejí do příbytku i spoustu světla a pocit vzdušnosti.
Jednou se píše o HS portálech či zdvižně-posuvných dveřích, pak zase o sklopně- nebo odsuvně-posuvných, případně paralelně posuvných dveřích. Ve skutečnosti rozlišujeme dva hlavní typy dveří na terasu, mezi kterými je ovšem podstatný rozdíl.

Zdvižně-posuvné dveře jsou bezbariérové
Označují se také jako HS portály (z německého hebe-schiebe). Je to konstrukčně úplně jiný prvek než sklopně-posuvné dveře (nazývané také odsuvně-posuvné či paralelně posuvné). Mají jiný typ profilu, speciální kování atp. To vše proto, aby maximálně velkou prosklenou plochu bylo možno snadno otevírat.

Zdvižně-posuvné dveře z PVC profilů mají maximální rozměry posuvného křídla 3 × 2,5 ma jeho hmotnost může dosáhnout až 250 kg! Maximální šířka dveří (včetně fixní části, kterou neposouváme) je 6m. Výrobci hliníkových profilů si však poradí s ještě většími rozměry. Zdvižně-posuvný mechanismus zajišťuje, že dveře lze snadno otevřít (a to dokonce jednou rukou). Samozřejmě je možné pořídit si i elektrický pohon, díky kterému můžete dveře otevřít dálkovým ovládáním. Manuální ovládání funguje tak, že otočením kliky se dveře nadzvednou a podél fixního křídla je pak jednoduše odsunete.

„Další výhodou tohoto typu dveří je jejich minimální práh (max. 20 mm), splňují tedy požadavky na bezbariérovost. V nabídce je i varianta prahu, kterou není třeba zapouštět do podlahy, takže se tyto dveře hodí nejen do novostaveb, ale i do rekonstruovaných budov,“ vysvětluje Richard Vácha, technický manažer společnosti Deceuninck.

Z hlediska ceny vycházejí nejlepší zdvižně-posuvné dveře z PVC profilů, ale i tak jde o dražší prvek a jejich cena se pohybuje kolem 2 200 € (v závislosti na rozměrech a zvoleném zasklení). Tepelněizolační vlastnosti zdvižně-posuvných dveří jsou stejné jako u jiných otvorových výplní. Jsou vhodné nejen do moderních novostaveb, ale také na rekonstrukce. Jednoduše tam, kde chcete otevírat plochu širší než 1,5m.

Moderní jídelna s posuvnými dveřmi
Velké zasklené plochy na terasu rodinného domu představují i ​​pro jejich výrobce poměrně velkou výzvu. Jedná se o těžké prvky, které musí mít dostatečnou pevnost a zároveň být snadno ovladatelné. Zdvižně-posuvné dveře z PVC profilů mají maximální rozměry posuvného křídla 3 × 2,5 ma jeho hmotnost může dosáhnout až 250 kg. Zdroj: Deceuninck

Sklopně-posuvné dveře lze posunout do šířky 1,5 metru
U tohoto typu dveří naleznete i označení odsuvně- nebo paralelně posuvné. Jedná se o standardní prvek, který se konstrukčně shoduje s běžným oknem. Proto vyniká zejména odolností proti větru a dešti, ale také tepelným ztrátám. „Abyste prvek mohli bez problémů ovládat, jsou rozměry sklopně-posuvných dveří limitovány. A protože se jedná de facto o okno, musíte i na úrovni podlahy překračovat celý „okenní“ rám, tedy 7,5 až 8 cm.

U těchto terasových dveří nemáme možnost elektrického pohonu,“ upozorňuje R. Vácha. Co se týče manuálního ovládání, máte dvě možnosti – normální klika nebo tzv. klima. nucené ovládání, když se pohyb kliky přenáší i na odsun křídla do strany, takže nemusíte vynakládat velké fyzické úsilí.

Get in Touch

Další články autora

Pořiďte dětem do dětského pokoje krásné, barevné, kvalitní a levné komody

Většinou si přejeme, aby měly děti pokojík plný barev, příjemného vybavení, které je kvalitní a funkční. Také chceme, aby se jim v pokojíku líbilo, rády...

Elektro revize: Pro bezpečný chod elektrospotřebičů

Pravidelné revize jsou klíčové pro bezpečnost při práci. Lze díky nim výrazně minimalizovat riziko zranění elektrickým proudem. Nepodceňujte proto kontroly zařízení, které mohou včas...

Šťavnaté grilované kuře – 3 rady, jak na to!

Křupavá kůrčička, šťavnaté voňavé maso… Také byste si rádi ugrilovali celé kuře, ale zatím jste na to neměli odvahu? Ničeho se nebojte a pusťte...

Reklama

Nejnovější články