Blízko přírody a zároveň poblíž hlavního města? Své vysněné bydlení našli v řadové zástavbě

Matěj a Katka dlouho hledali místo k bydlení, které bude blízko Bratislavy a zároveň i blízko přírody; místo, kde si děti budou hrát svobodně na ulici s kamarády a kde si budou moci vypěstovat svoji vlastní zeleninu. To vše našli v Pezinku.

Své vysněné místo, kde se usídlili, našli ve starším domě v řadové zástavbě, ve slepé, nepříliš rušné ulici. Malebnost prostředí dotváří vinice rozprostírající se přímo za domem. Jelikož stavba už nebyla nejmladší a ani dispozice zcela nevyhovovala potřebám nových majitelů, byla nezbytná kompletní rekonstrukce.

„Garáž jsme změnili na pokoj pro hosty, protože před domem je stojiště na auta a máme spoustu kamarádů a příbuzných, které chceme hostit. Přitom jsme zvětšili obývací pokoj a přemístili WC s koupelnou. V přízemí tak vznikl krásný, vzdušný prostor.

Nejvíce však oceňujeme spodní okruh kolem schodiště. Když ho kamarádka architektka navrhla, ani jsem netušila, jak propojí přízemí a také se postará o zábavu dětem. Ty se kolem něj často honí, vlastně každá dětská návštěva skončí tak, že všechny děti běhají dokola,“ směje se Katka.

Vstupní hala v retro stylu s geometrickou dlažbou
Ve vstupní hale domácích i návštěvy jako první vítá komoda po babičce. Koberec s moderním geometrickým vzorem rozbíjí fádnost šedé dlažby. S bujnou zelení barevně koresponduje tmavě zelená dřevěná zárubeň na prahu otevřené společenské části. Kromě odkládacích prostor se zde našlo i místo pro vermikompostér.

Interiér zařizovala majitelka sama, vznikal postupně. Některé věci si donesli z předchozího bydlení, další si předělali a jiné zase zdědili. „Po manželově babičce jsme si přinesli velké ořechové komody z padesátých let, příborník a také jídelní stůl.

Muži připomínali dětství, které trávil u babičky, proto jsem se snažila zakomponovat je do prostoru. A protože jsme si nechtěli brát úvěr, mnoho věcí jsem rekonstruovala sama, většinou také byly nalezeny ve sklepech či zděděné po příbuzných.“ Stěny zdobí obrazy, které malovala majitelka. „Během mateřské jsem se vrátila k dávné zálibě a učím se znovu malovat, na stěnách máme naše vzpomínky, namalovala jsem naši svatbu či kamzíky z Jehněčího štítu, které jsme viděli během naší první společné dovolené.“

Většina věcí v našem domě má za sebou příběh, jednou je to příběh našich prarodičů, protože mnoho věcí jsme si přinesli z jejich domovů, jednou příběh věcí, kterým jsme dali s mužem nový šat, zda všechny obrázky, výrobky, hračky patřící ke světu našich dětí.

Katka, majitelka domu

V domě se nacházejí tři akvária, obrovské knihovny a spousta květin. „Akvária a knihy jsou záliba mého muže a květiny se k nám dostávají postupně. Jak jsme spolu začali žít, začalo se květům dařit mnohem více, proto věřím, že atmosféra a láska ovlivňují všechno kolem nás, nejen květiny. A teď, když máme dům, si rostliny k nám víc a víc nacházejí cestu. Zútulní prostor a přinesou radost a energii vždy, když se na ně podíváte.“

TIP

Neutrální barvy v interiéru, jako je černá, bílá či šedá, zútulní teplé odstíny dřeva, například dub nebo ořech. Dřevo interiér oživí a vy stále máte obrovský prostor pro hru s barvami či doplňky.

Co se týče zútulňování interiéru, velkou roli sehrála i dřevěná podlaha. „Vždycky jsem věděla, že pokud budu mít jednou dům, bude tam dřevěná podlaha. Trochu jsem měla obavy, zda se o ni nebudu muset moc starat, zejména u malých dětí, ale teď vidím, že v paneláku ta naše stará plovoucí podlaha vyžadovala větší péči. Samozřejmě záleží na tom, jaký typ podlahy si člověk vybere,“ upřesňuje domácí.

Kuchyně je navržena jednoduše, kostra linky byla vyrobena na míru u truhláře z jednodušších a levnějších materiálů, jediný silný prvek je žlutá pracovní deska z umělého kamene.

Get in Touch

Další články autora

Pořiďte dětem do dětského pokoje krásné, barevné, kvalitní a levné komody

Většinou si přejeme, aby měly děti pokojík plný barev, příjemného vybavení, které je kvalitní a funkční. Také chceme, aby se jim v pokojíku líbilo, rády...

Elektro revize: Pro bezpečný chod elektrospotřebičů

Pravidelné revize jsou klíčové pro bezpečnost při práci. Lze díky nim výrazně minimalizovat riziko zranění elektrickým proudem. Nepodceňujte proto kontroly zařízení, které mohou včas...

Šťavnaté grilované kuře – 3 rady, jak na to!

Křupavá kůrčička, šťavnaté voňavé maso… Také byste si rádi ugrilovali celé kuře, ale zatím jste na to neměli odvahu? Ničeho se nebojte a pusťte...

Reklama

Nejnovější články