Očekávání se naplnily. Arca utíká po záchranu do Česka

Investiční skupina poprvé oficiálně deklaruje bankrot.

Jedna ze směnek společnosti Arca Investments. Tato je čtvrtletní na směnečnou sumu 2,6 milionu korun. Takto vypadají i směnky, které vlastní Pavlína Matovičová, ale její směnky jsou vystaveny v eurech a pravděpodobně na částku 200 tisíc eur. Investiční skupina Arca Capital ve středu dopoledne podala návrh na povolení restrukturalizace své klíčové společnosti Arca Investments, která je mateřskou firmou skupiny.

Znamená to, že chce odepsat část dluhů pod dohledem věřitele, restrukturalizačního správce a soudu.

Návrh potvrzuje dosavadní tržní spekulace, že Arca Investments má bezmála dva tisíce věřitelů a většinu tvoří fyzické osoby a firmy, které Arce půjčili peníze prostřednictvím směnek (ve skutečnosti je věřitelů výrazně více, protože dalším dluží ostatní firmy ze skupiny Arca).

Mezi poškozenými věřiteli Arcy Investments by měla být i manželka premiéra Igora Matoviča Pavlína, které také vlastní investiční směnky Arcy v hodnotě několik set tisíc eur.

Majetek nekryje všechny dluhy

Celkově Arca Investments dluží 1889 věřitelům 684 milionů eur, z toho 560 milionů připadá na směnečných věřitelů. Nejméně třicet dní po splatnosti je již 333 milionů eur.

Na Arce Investments tedy visí největší objem dluhů celé skupiny Arca Capital, což bylo známo i dosud, jen nebyl znám přesný podíl.

Celkové zadlužení skupiny Arca Capital je podle insolvenčního návrhu 919 milionů eur, což znamená, že na Arcu Investments připadají tři čtvrtině všech dluhů skupiny.

Zveřejněný dokument zároveň potvrzuje, že účetní hodnota projektů sice loni dosáhla 666 milionů eur, ale Arca odhaduje, že kdyby se tento majetek rozprodal v konkurzu, výnos by byl nanejvýš 224 milionů eur.

Už dřívější tržní spekulace hovořily o tom, že reálná hodnota portfolia Arcy je okolo dvě stě milionů eur a zdaleka nekryje výšku jejích dluhů.

Get in Touch

Další články autora

Pořiďte dětem do dětského pokoje krásné, barevné, kvalitní a levné komody

Většinou si přejeme, aby měly děti pokojík plný barev, příjemného vybavení, které je kvalitní a funkční. Také chceme, aby se jim v pokojíku líbilo, rády...

Elektro revize: Pro bezpečný chod elektrospotřebičů

Pravidelné revize jsou klíčové pro bezpečnost při práci. Lze díky nim výrazně minimalizovat riziko zranění elektrickým proudem. Nepodceňujte proto kontroly zařízení, které mohou včas...

Šťavnaté grilované kuře – 3 rady, jak na to!

Křupavá kůrčička, šťavnaté voňavé maso… Také byste si rádi ugrilovali celé kuře, ale zatím jste na to neměli odvahu? Ničeho se nebojte a pusťte...

Reklama

Nejnovější články