Drtivá většina zemí OECD schválila globální daň ve výši minimálně 15 procent

Drtivá většina zemí, které jednají o globální revizi přeshraničního zdanění nadnárodních společností, podpořila plány na zavedení nových pravidel pro zdanění globálních firem a schválili globální daňovou sazbu minimálně 15 procent.

Oznámila to ve čtvrtek po dvou dnech jednání Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Plán bude dokončen v říjnu

Přibližně 130 států a jurisdikcí se podepsalo pod globální daňovou reformu, která zajistí, aby nadnárodní společnosti platily svůj spravedlivý podíl na dani tam, kde podnikají.

„Podrobný plán zavedení daně spolu s ostatními otázkami bude dokončen do října 2021,“ uvádí se v prohlášení OECD, které podepsalo 130 ze 139 zemí a jurisdikcí zapojených do jednání.

OECD se sídlem v Paříži ve svém prohlášení uvedla, že globální daň na úrovni minimálně 15 procent z příjmu právnických osob, včetně amerických gigantů Google, Amazon, Facebook a Apple, by mohla ročně přinést další globální daňové příjmy ve výši přibližně 150 miliard USD (126 , 22 miliardy eur).

Dodala, že nová pravidla zdanění velkých nadnárodních společností povedou k přesunutí zdanění zisků ve výši více než 100 miliard USD do zemí, kde byly vygenerovány.

Dohodu by měli příští týden schválit ministrem financí zemí skupiny G20 na setkání v Benátkách.

Globální daň má ukončit závod o nejnižší daňovou sazbu

Formální dohoda v rámci OECD následuje po schválení návrhu na minimální globální daň skupinou nejbohatších států G7 minulý měsíc na summitu v Británii.

Americká ministryně financí Janet Yellenová tehdy prohlásila, že globální minimální daň ukončí závody o co nejnižší daňovou sazbu ve snaze přilákat obří nadnárodní firmy. Ty totiž vyhledávají jurisdikce s nízkými daněmi, jako jsou Irsko či britské Panenské ostrovy, kde si vytvoří centrály a odvádějí tam daň, ačkoli jejich zákazníci, provozu i řídící pracovníci jsou umístěni jinde.

Yellenová dnes přivítala podpis dohody a konstatovala, že je to šance vybudovat globální a domácí daňový systém, který umožní americkým pracovníkům a podnikům férově soutěžit a zvítězit ve světové ekonomice.

„Dnešní dohoda 130 zemí, které představují více než 90 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP), je jasným znamením – závod o (daňové) dno je o krok blíže ke svému konci,“ prohlásila Yellenová.

I Německo už stihlo reagovat na podpis dohody a označilo ho za „kolosální krok k daňové spravedlnosti“.

Ale státy Evropské unie (EU) s nízkými daněmi, jako jsou Irsko a Maďarsko, odmítli podepsat dohodu. To zvýraznilo přetrvávající rozdíly v přístupu ke globální dani.

Get in Touch

Další články autora

Pořiďte dětem do dětského pokoje krásné, barevné, kvalitní a levné komody

Většinou si přejeme, aby měly děti pokojík plný barev, příjemného vybavení, které je kvalitní a funkční. Také chceme, aby se jim v pokojíku líbilo, rády...

Elektro revize: Pro bezpečný chod elektrospotřebičů

Pravidelné revize jsou klíčové pro bezpečnost při práci. Lze díky nim výrazně minimalizovat riziko zranění elektrickým proudem. Nepodceňujte proto kontroly zařízení, které mohou včas...

Šťavnaté grilované kuře – 3 rady, jak na to!

Křupavá kůrčička, šťavnaté voňavé maso… Také byste si rádi ugrilovali celé kuře, ale zatím jste na to neměli odvahu? Ničeho se nebojte a pusťte...

Reklama

Nejnovější články