Šéf asociace CK: Dovolená na vlastní pěst? S cestovkou je to bezpečnější

Nechte si posílat Ekonomické zprávy z Indexu na e-mail.
Nejistota, často se měnící pravidla i obavy z nákazy covidom zabránili loni mnohým Slovákům vycestovat na dovolené. I proto se cestovním kancelářím extrémně propadly tržby i počet klientů. Vzpamatovávat se z toho budou několik následujících sezón.

„Zájem cestovat tuto sezónu je zhruba na úrovni 30 až 40 procent z predcovidového období,“ říká prezident České asociace cestovních kanceláří a cestovních agentur (SACKA) a šéf CK Happy travelRoman Berkes.

V rozhovoru pro INDEX mluví také o tom, jak pandemie postihla cestovní kanceláře, proč některé utlumily svou činnost, či o tom, jak bude vypadat cestování během tohoto léta.

Článek najdete iv červencovém vydání měsíčníku INDEX. (Zdroj: INDEX, Hej TY!)
Cestovní kanceláře zažili pro pandemii jedno z nejtěžších období. Jaký předpokládáte další vývoj?

Už nemůže být jiný než lepší. Poslední rok byl katastrofální, zažili jsme 93-procentní propad klientů a 87-procentní propad tržeb. Pro mnohé cestovní kanceláře to bylo téměř likvidační.

Na druhé straně, lidé očekávali, že cestovky budou končit, ale pesimistické scénáře se nenaplnily. Přežili to v relativním zdraví a bojují dál, přestože skončily dvě z největších. Pomohlo uvolňování a také to, že pandemická situace se dostává pod kontrolu, jakož i cestovatelský semafor.

Právě na zelené země, ve kterých je pohyb nejvolnější, cestovní kanceláře zaměřují tuto sezónu pozornost. Stále je to však jen část nabídky a čekáme, jak se bude situace vyvíjet mimo Evropu. Co se týče zájmu cestovat, nacházíme se na 30 až 40 procentech ze sezóny 2019.

vypnout reklamu

Mají cestovky šanci letos vykrýt tak velké ztráty?

Určitě se z toho budou dostávat několik sezón, ale není to až tak dramatické, a to zejména díky státní podpory. Pomoc, kterou spustil stát loni v prosinci, pokryje cestovkám část provozních nákladů.

Druhou aktuálním tématem jsou odloženy zájezdy, čili vouchery. Platnost novely, která loni prodloužila období na náhradní zájezdy nebo vrácení peněz klientům, končí v srpnu. Znamená to, že pokud se do té doby CK s klientem nedohodne na náhradním zájezdu, tak mu musí do 14. září vrátit peníze.

I když je zájem o cestování dramaticky nižší a cestovky nemohou dělat svou práci naplno, peníze vrátit musí. Jenže tyto peníze fyzicky nemají, neboť jejich poslali na účty poskytovatelů služeb, hotelů, dopravních společností … Pomoci by měla schéma, podle níž si budou moci kanceláře půjčit na vrácení peněz klientům.

Get in Touch

Další články autora

Pořiďte dětem do dětského pokoje krásné, barevné, kvalitní a levné komody

Většinou si přejeme, aby měly děti pokojík plný barev, příjemného vybavení, které je kvalitní a funkční. Také chceme, aby se jim v pokojíku líbilo, rády...

Elektro revize: Pro bezpečný chod elektrospotřebičů

Pravidelné revize jsou klíčové pro bezpečnost při práci. Lze díky nim výrazně minimalizovat riziko zranění elektrickým proudem. Nepodceňujte proto kontroly zařízení, které mohou včas...

Šťavnaté grilované kuře – 3 rady, jak na to!

Křupavá kůrčička, šťavnaté voňavé maso… Také byste si rádi ugrilovali celé kuře, ale zatím jste na to neměli odvahu? Ničeho se nebojte a pusťte...

Reklama

Nejnovější články