Inspirativní dům, ve kterém čarovalo s prostorem a jeho atmosférou

Většina rodin, které se rozhodnou pro nový rodinný dům nebo rekonstrukci staršího domu, touží po intenzivním propojení zahrady s interiérem. Je to velmi příjemný způsob, jak rozšířit obytný prostor a být v přírodě i v soukromí.

Takovou představu o novém domově měli i majitelé domu v Černošicích, který vyšel z dílny ateliéru BOQ architekti.

Rodinný dům Černošice
Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Kromě požadavku co nejlepšího kontaktu mezi interiérem a exteriérem (včetně velkého prosklení do zahrady) měl být dům jednopodlažní stavbou s převýšeným prostorem. Majitelé domu – manželé se dvěma dětmi – toužili po tmavé masivní dřevěné podlaze, její odstín si nakonec i sami vybrali. Kromě toho se prosadili i při výběru svítidel.

Rodinný dům Černošice
Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Hra s výškou a gradací

Navzdory jednoduchému obdélníkovému půdorysu a jednopodlažní stavbě s plochou střechou se podařilo architektem vnést do projektu členitost a originalitu. Celek poskládali z více kvádrů s různou konstrukční výškou.

Přečtěte si také
Klasický dům se sedlovou střechou? Jedinečný dům vás přesvědčí, že existují i ​​jiné řešení
Díky domu dostali vnitřní prostory speciální gradaci. Vstupní hala má standardní světlou výšku, hlavní obytný prostor s obývákem, kuchyní a jídelnou je překročen, s velkými prosklenými plochami. Díky tomu působí vzdušně a nabízí dostatek přirozeného světla pro denní aktivity. Na denní zónu navazuje chodba a soukromé křídlo, ve kterém jsou ložnice a hygienické zázemí. Tato část má opět standardní výšku.

Rodinný dům Černošice
Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

„Princip gradace používáme velmi rádi, protože tak se dá přímo čarovat s prostorem a jeho atmosférou. Přechod z převýšením prostoru do pracovny a pokojů se standardní výškou navodí pocit bezpečí. Domácí tak mohou klidně relaxovat, nebo se soustředit na práci, „vysvětlují architekti Miroslav Stach a Jana Stachová, autoři tohoto zajímavého projektu.

smysluplná dispozice

Dům řešen jako 5 + kk není členitý jen vertikálně, ale také horizontálně. Architektem se podařilo mezi jednotlivé obytné kvádry osadit pobytové terasy nebo kryté závětří. Zajímavě je řešená i část určená dětem. Je to vlastně jedna velká pokoj, která se kdykoliv dá posuvnými dveřmi rozdělit na dvě samostatné místnosti. Prostor tak poroste spolu s dětmi a obě budou mít své soukromí. Rodičovská ložnice má vlastní koupelnu a šatnu.

Rodinný dům Černošice
Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Ze vstupní haly se vchází i do samostatné pracovny. Paní domácí má přímo od práce výhled na celou zahradu a přehled o tom, co děti na zahradě dělají. Technické místnosti, šatny a koupelny architekti soustředili k severní fasádě domu.

Propojení se zahradou překvapilo i majitelů

„Celý dům je velkoryse otevřený směrem do zahrady. Obytný prostor dokonce skrz naskrz. Přestože majitelé tuto otevřenost již v návrhu vnímali velmi pozitivně, přece jen jim chvíli trvalo, než si na tak výrazné propojení se zahradou zvykli. Ale podle jejich slov by dnes jistě neměnily, „popisují architekti reakce domácích na výrazné propojení interiéru s exteriérem.

Rodinný dům Černošice
Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Dubové dřevo, bílá a antracitová

Interiéru dominuje tmavá dřevěná podlaha, doplněná bílou a šedou bosovanou omítkou. Úložné prostory v kuchyni díky podsvícení působí jako kdyby levitovali. Nechybí široký pracovní ostrůvek s dřezem a speciální varnou deskou s integrovaným digestoří. Většina nábytku v celém domě je vyrobena na míru v jednotném designu.

Get in Touch

Další články autora

Pořiďte dětem do dětského pokoje krásné, barevné, kvalitní a levné komody

Většinou si přejeme, aby měly děti pokojík plný barev, příjemného vybavení, které je kvalitní a funkční. Také chceme, aby se jim v pokojíku líbilo, rády...

Elektro revize: Pro bezpečný chod elektrospotřebičů

Pravidelné revize jsou klíčové pro bezpečnost při práci. Lze díky nim výrazně minimalizovat riziko zranění elektrickým proudem. Nepodceňujte proto kontroly zařízení, které mohou včas...

Šťavnaté grilované kuře – 3 rady, jak na to!

Křupavá kůrčička, šťavnaté voňavé maso… Také byste si rádi ugrilovali celé kuře, ale zatím jste na to neměli odvahu? Ničeho se nebojte a pusťte...

Reklama

Nejnovější články