První bydlení jim pomohla zařídit kamarádka. Dokázala chytře využít každý centimetr malého bytu

První bydlení jim pomohla zařídit kamarádka. Dokázala šikovně využít každý centimetr malého bytuGalerie (10)Zdroj: Miro Pochyba
Startovací byt dvou mladých lidí v bratislavské novostavbě je místo, kde je prakticky využit každý centimetr, místo, kde se sice dělaly kompromisy s ohledem na rozpočet, ale designu to na kráse neubralo ani špetku. Ve finále je to místo, kde se žije perfektně.

Rozloha: 40 m2, 2 + kk

V současnosti, když je na trhu nepočítaně krásných možností, zcela chápu, že se člověk v tom celém trošičku ztratí. Tehdy je dobré dát si udělat návrh od profesionála, který zařizováním žije a zná výhody a nevýhody různých řešení.

  • Martina Bratová, designérka, instagram: martina bratova

Mladý pár Diana a Viktor si vybral novostavbu na konci Petržalky vzhledem k poloze, aby to měli blízko k rodičům, vzhledem k zabydlenosti a prověřenosti projektu as výhledem, že je to jejich startovací byt a ten by v budoucnu, pokud se plány vydaří, mohli pronajímat . Při realizaci interiéru oslovili svou kamarádku Martinu Bratovou, která je designérka tělem i duší, perfektně si sedli a vytvořili domov, kde najdete vše, co si mladí majitelé přáli.

detail obývacího pokoje s šedou otevřenou skříní, TV poličkou a pracovním koutkem vytvořeným z desky a taburetky
Pracovní koutek v obýváku nemusí zabrat mnoho místa. Často postačí jedna deska menších rozměrů a taburetka.

Ať už je to dokonale promyšlený funkční design s využitím každého koutu, dvě pracovní místa nebo kuchyně s výhledem. Celé se to událo v době korony, kdy jsme byli zavřeni v našich bytech. A jak taková online spolupráce prakticky vypadala? Nejprve majitelé poslali designérce Martině obrázky, které postupně nastiňovaly, co se jim líbí.

Designérka Martina, jak sama zmiňuje, hledala mezi obrázky společného jmenovatele, něco, co je spojuje is osobností zadavatelů a následně is charakterem samotného prostoru. A také vzhledem k tomu, že byt by chtěli majitelé později pronajímat, rozhodli se pro barevně nadčasovou realizaci s dostatkem odkládacího prostoru. Vznikl tak neutrálně laděný prostor, který si mladí majitelé neumí vynachválit.

interiér kuchyně a obývacího pokoje v neutrálních barvách šedé a hnědé s akcentem v zelené sedačce
Sametová látka je výbornou volbou, kterou do interiéru vnesete šmrn a jiskru. Dodá místu nejen eleganci, ale také poněkud bohémský nádech.
Tip: Máte-li interiér v neutrálních odstínech, prostoru se nabízí akcent v syté barvě. V tomto bytě se tohoto úkolu ujala zelená sedačka. Zdroj: Miro Pochyba

Vysněný design
V kuchyni se vycházelo z požadavku majitelky, že by se ráda při vaření dívala ven z okna. Vznikl tak kuchyňský poloostrov, kde majitelka může vařit a přitom není zády k lidem na sedačce či oknu. Kuchyň je využita do každého centimetru, což se odráží na kuchyňských skříňkách vedených až ke stropu po všech stranách kuchyně. Tento poloostrov rozděluje kuchyni a napájí obývací část.

Z poloostrova vychází praktická zástěna kvůli tomu, aby nebyly vidět frkance ze sporáku kudy po bytě a na poloostrov se napájí polička, kam si majitelé nebo návštěvníci mohou položit drinky, malé snacky nebo i pár drobností. Jídelní sezení majitelům postačuje pouze pro ně samotné, proto je poloostrov ukončen jednoduchým sezením pro dvě osoby. V prostoru nenajdeme konferenční stolek kvůli tomu, aby se zachovaly proudnice v bytě. „Proudnice jsou vlastně cesty, kterými zaručeně v bytě „proudíme“, resp. dennodenně chodíme. Pokud je zahatáme, sníží se funkčnost a pohodlí prostoru,“ vysvětluje designérka Martina.

Get in Touch

Další články autora

Pořiďte dětem do dětského pokoje krásné, barevné, kvalitní a levné komody

Většinou si přejeme, aby měly děti pokojík plný barev, příjemného vybavení, které je kvalitní a funkční. Také chceme, aby se jim v pokojíku líbilo, rády...

Elektro revize: Pro bezpečný chod elektrospotřebičů

Pravidelné revize jsou klíčové pro bezpečnost při práci. Lze díky nim výrazně minimalizovat riziko zranění elektrickým proudem. Nepodceňujte proto kontroly zařízení, které mohou včas...

Šťavnaté grilované kuře – 3 rady, jak na to!

Křupavá kůrčička, šťavnaté voňavé maso… Také byste si rádi ugrilovali celé kuře, ale zatím jste na to neměli odvahu? Ničeho se nebojte a pusťte...

Reklama

Nejnovější články