Jakou dýni vybrat k vyřezávání a co dělat, aby vydržela dlouho?

Ve skutečnosti existuje více než 100 druhů dýní a je jasné, že ne všechny jsou vhodné k vyřezávání nebo k pečení. Některé jsou ideální pro dýňové dezerty, jiné jsou lepší než dekorace.
Dýně určené k vyřezávání mají tenčí slupku. To usnadňuje výrobu otvorů a různých zajímavých tvarů. Obvykle také mají méně dužiny uvnitř a je mnohem vláknitější, takže ji snadno vyjmete, abyste dovnitř mohli umístit svíčku či kahanek.

Nejčastěji se k vyřezávání používá oranžová dýně velkoplodá, ale můžete to zkusit is jinými dekorativními odrůdami.

Nejkrásnější podzimní dekorace: Vyrobte si ji z dýně a sukulentů
Velká, malá či střední? Jaká velikost je nejlepší pro vyřezávání?
Většina lidí si automaticky vybírá k vyřezávání středně velké až velké dýně a obecně se vyhýbáme těm menším. Těžší se vyřezávají, protože nůž po nich snadno sklouzne a můžete si způsobit úraz. Na druhé straně, dětem se s menšími plody snáze manipuluje a pokud se místo vyřezávaných vzorů rozhodnete tykvičku pomalovat, je to ideální volba. Výsledkem budou roztomilé dýně a šťastné děti.

Pokud plánujete vyříznout klasického světlonosu, vyberte si středně velkou dýni s pravidelným kulatým tvarem a pěknou barvou. Pro vyřezávání speciálních vzorů, které jsou spíše vyšší než širší si můžete vybrat vysokou, podlouhlou dýni. Myslete však na to, že tyto dýně bývají uvnitř vláknité. To ztěžuje přesné řezy. Jsou však také krásné pro vystavení.

Skvělými dýněmi na vyřezávání jsou ty, které mají delší stonek. Kromě toho, že působí jako ozdoba a snadno ji začleníte do finálního designu, při vyřezávání vám pomůže udržet stabilitu plodu. Zároveň se dýně bude snazší otevírat při výměně svíčky či jejím zapálení.

Dýňová semínka
Jak vybrat a uskladnit semínka z dýně na sázení?
Proč vyříznutá dýně hnije rychleji?
Všechny dýně po vyříznutí začnou hnít a rozpadat se. Když vydlabete a vyříznete dýni, ochranná slupka je narušena, čímž se podstatně urychlí proces rozkladu zeleniny. Do vyřezané dýně snadno proniknou bakterie, plísně a hmyz a když se to stane, vnitřek se rozpadne a dýně začne chátrat.

I světlo a prach hraje svoji roli. Je logické, že vyřezaná dýně vydrží déle při nižších teplotách.

Další faktor je vlhkost – vyřezané dýně časem dehydrují, čímž se celé umělecké dílo promění ve spoustu kaše. Hnijící dýně mají nepříjemný zápach, který může přilákat nechtěná zvířata a potvůrky.

Jak dlouho vydrží vyřezávané dýně?
Odpověď závisí částečně na tom, jakým vnějším nebo vnitřním vlivům bude vystavena. Při teplém počasí (nebo v interiéru) dýně po vyříznutí vydrží jen 3-4 dny až týden. Pokud jsou teploty nižší a dýni dáte ven, získáte další týden. Existují však triky, jak prodloužit životnost vyřezávaných dýní.

Vyřezávané dýně

Jak prodloužit životnost vyřezané dýně?
Hydratujte při vyřezávání – Vyříznutá dýně rychle ztrácí vlhkost a začíná se scvrkávat, jakmile se do ní zakrojí. Pokud plánujete komplikovaný design, který bude déle trvat, dýni průběžně hydratuje vodou v rozprašovači.

Použijte bělidlo – Bělidlo je antibakteriální produkt a je užitečné pro zpomalení stárnutí vyřezávaných dýní. Je obzvlášť dobré pro ochranu interiérových dýní před hnilobou.

Get in Touch

Další články autora

Pořiďte dětem do dětského pokoje krásné, barevné, kvalitní a levné komody

Většinou si přejeme, aby měly děti pokojík plný barev, příjemného vybavení, které je kvalitní a funkční. Také chceme, aby se jim v pokojíku líbilo, rády...

Elektro revize: Pro bezpečný chod elektrospotřebičů

Pravidelné revize jsou klíčové pro bezpečnost při práci. Lze díky nim výrazně minimalizovat riziko zranění elektrickým proudem. Nepodceňujte proto kontroly zařízení, které mohou včas...

Šťavnaté grilované kuře – 3 rady, jak na to!

Křupavá kůrčička, šťavnaté voňavé maso… Také byste si rádi ugrilovali celé kuře, ale zatím jste na to neměli odvahu? Ničeho se nebojte a pusťte...

Reklama

Nejnovější články