Dům, který levituje a rozkročil se přes dva pozemky

Moderní, stylově čistý, zděný a ve velké míře zasklený dům s plochou střechou … Takovou představu měl mladý manželský pár se dvěma dětmi o svém novém bydlení na předměstí jihočeského Tábora. Zadání, jak by měl dům vypadat, od nich projektant Ing. Lukáš Návara nejen slyšel, ale zásobovaly ho i fotografiemi z procházek či z internetu.

Výsledkem je „jednoduchý“ dvoupodlažní cihlový dům ze systému HELUZ FAMILY, který se rozkročil přes dva pozemky a také díky maximálně prosklenému přízemí a svažitém pozemku opticky téměř levituje nad krajinou. I zasklené zábradlí s minimem rušivých předělů na horním patře pomáhá naplnit název těchto končin – říká se jim Krásná vyhlídka podle stejnojmenné ulice.

Rodinný dům v Táboře
Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

„Máme nádherný výhled na město Tábor, každý, kdo k nám přijde, ho obdivuje. Máme tím směrem otočený dům a výhledy by se již neměly měnit, jsme na kraji zástavby a dále by se již nemělo pokračovat, „chválí si lokalitu investor. Původně stavět nechtěl, měl v úmyslu koupit hotový dům, nakonec byl rád, že si mohli dopřát bydlení podle svých představ.

Rodinný dům v Táboře
Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Mírně svažitý pozemek o rozloze téměř 2 500 m2 vznikl spojením dvou sousedních parcel. „Pozemky se prodávaly dva, přes ten větší jde elektrické vedení a dům by se musel natlačit na kraj, tak jsme raději koupili i menší sousední pozemek a spojili je. Nyní máme dostatek místa na terasu i bazén, „pokračuje investor. Dvoupodlažní rodinný dům má tvar zalomeného obdélníku s předsazeným horním patrem a plochými střechami, jednoduchý vzhled objektu dotváří bílá fasáda částečně obložena lomovým kamenem. Dispozičně je dům koncipován jako 5 + kk se společenskou částí v přízemí, tvoří ji prostorný obývací pokoj s kuchyní. Soukromé zázemí je na patře (ložnice, pracovna, dva dětské pokoje a posilovna).

Rodinný dům v Táboře
Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Dům je postaven z jednovrstvého zdiva HELUZ FAMILY 50 ai vnitřní příčky jsou cihlové – vnitřní nosné stěny jsou z broušených cihel HELUZ 20, nenosné příčky zase z cihel HELUZ 14 a 11,5. „Investor požadoval nezateplený objekt s velmi nízkou energetickou náročností,“ zdůvodňuje projektant Ing. Lukáš Návara volbu systému HELUZ FAMILY 50 se součinitelem prostupu tepla na úrovni pasivních domů (U = 0,14 W / m2K). . Tyto hodnoty dosahují cihly HELUZ FAMILY šířky 500 mm bez potřeby dodatečného vnějšího zateplení. Výstavba tak probíhá rychleji a výsledkem je i zdravější a dýchající konstrukce s dlouhou životností a nižšími náklady na energie. „Architekt, projektant ani známí, kteří se ve stavebnictví pohybují, neviděli na dřevostavbě žádné výhody, tak jsme se rozhodli pro cihlový dům. Ani v letních vedrech se dům nepřehříval, bylo tu příjemně, a to nemáme klimatizaci ani rekuperaci, „hodnotí po prvním letu investor. Přispěla k tomu i orientace zasklené fasády s posuvnými HS portály a s izolačními trojskly na sever.

Get in Touch

Další články autora

Pořiďte dětem do dětského pokoje krásné, barevné, kvalitní a levné komody

Většinou si přejeme, aby měly děti pokojík plný barev, příjemného vybavení, které je kvalitní a funkční. Také chceme, aby se jim v pokojíku líbilo, rády...

Elektro revize: Pro bezpečný chod elektrospotřebičů

Pravidelné revize jsou klíčové pro bezpečnost při práci. Lze díky nim výrazně minimalizovat riziko zranění elektrickým proudem. Nepodceňujte proto kontroly zařízení, které mohou včas...

Šťavnaté grilované kuře – 3 rady, jak na to!

Křupavá kůrčička, šťavnaté voňavé maso… Také byste si rádi ugrilovali celé kuře, ale zatím jste na to neměli odvahu? Ničeho se nebojte a pusťte...

Reklama

Nejnovější články